Ob prehladu se pogosto obrnemo na zdravnika po pomoč in pogosto se zdravnik odloči za zdravljenje z antibiotikom. Velikokrat od antibiotika pričakujemo čudežno ozdravitev in se ne zavedamo, da je antibiotik le pomoč pri naše lastnem boju z bakterijami, ki nas napadejo.
Kašelj je vsem dobro znan, toda zapleten obrambni refleks telesa, ki očisti dihalne poti, nastane zaradi draženja sluznice dihal. Dražljaj se po posebnih živčnih poteh prenaša do središča za kašelj v možganih. Od tod pride ukaz za močno in nehoteno skrčenje mišičja, ki sproži izdih. Kašelj tako omogoči hitro odstranitev tujkov, sluzi in gnoja iz dihalnih poti. Spremlja tudi številne bolezni, npr. bronhitis, pljučnico, pljučni edem, tuberkulozo.
Trajanje prehladnega obdobja je precej spremenljivo. Nanj lahko vpliva morebitno hladno vreme, ob katerem se ljudje raje zadržujemo v zaprtih prostorih, kar samo povečuje možnost prenašanja virusov. Sicer pa lahko prehlad staknemo kadar koli med letom. Zaradi slabe odpornosti najpogosteje zbolijo otroci, tudi do 10-krat na leto, zato je pogostost prehladov v družinah z majhnimi otroki največja. Odrasli zbolijo za prehladom do 4-krat na leto.