Uživajte v hrani, a bodite zmerni

Uživajte v hrani, a bodite zmerni

Prazniki so čas druženja, veselja in dobre hrane. A med družinskimi praznovanji velikokrat pozabimo na zmernost. Pogosta posledica je neprijeten pekoč občutek v želodcu in zatekanje kisline v požiralnik. Ko vas bo mikal še en kos potice ali dodatna porcija pečenke, se vprašajte, ali je vredno tistega pekočega občutka.

Orehova potica je ena najbolj priljubljenih prazničnih sladic, a žal tudi ena tistih, ki pogosto povzročajo težave z zgago. Kombinacija bogatega testa, orehov, sladkorja in maščobe lahko hitro obremeni prebavo in povzroči zatekanje želodčne kisline v požiralnik.

Zakaj lahko potica povzroča zgago?

V orehovem nadevu je veliko maščob, ki se prebavljajo počasneje. Želodec tako dlje proizvaja želodčno kislino, ki lahko zateka v požiralnik in povzroča zgago.

Sladkor v nadevu skupaj z orehi oslabi delovanje spodnje mišice zapiralke požiralnika, ki preprečuje zatekanje kisline iz želodca navzgor.

Med prazniki si pogosto privoščimo večje količine potice naenkrat. Prevelik obrok napolni želodec, kar poveča pritisk na zapiralko požiralnika in povzroči refluks.

Po obilnem prazničnem kosilu s sladico pogosto sledi počitek. Ležeči položaj pa želodčni kislini omogoča, da lažje zateka navzgor.

Če ste nagnjeni k zgagi, lahko recept za potico nekoliko prilagodite.

  • Zmanjšajte količino sladkorja v nadevu.
  • Uporabite manj maščob. Maslo lahko zamenjate s sestavino z manj maščobami – svežo skuto ali grškim jogurtom.
  • Dodajte cimet ali ingver. Oboje lahko blagodejno vpliva na prebavo.
  • Poparite orehe, preden jih uporabite v nadevu, kakor po stari metodi delajo gospodinje. Sveži orehi vsebujejo nekatere grenčine in spojine (npr. tanine), ki lahko obremenijo želodec in povzročijo težave, kot sta napihnjenost in zgaga. S poparjenjem se te spojine delno izločijo ali razgradijo, zaradi česar so lažje prebavljive.

Prazniki naj ne postanejo sinonim za zgago in neprijeten občutek v želodcu. Če upoštevamo nekaj nasvetov, lahko uživamo tudi v prazničnih jedeh.

Kaj še lahko naredimo, da nas po prazničnih dobrotah ne bo pekla zgaga?

Pomembno je, da smo pri hrani zmerni. Jejmo počasi in v majhnih količinah, to bo zmanjšalo obremenitev želodca in preprečilo refluks. Potic in podobnih slaščic ne jejmo na prazen želodec. Takoj po obroku se izogibajmo ležanju ali spanju. Počitek na kavču raje zamenjajmo s kratkim sprehodom, ki bo spodbudil prebavo. Alkohol, kava in gazirane pijače prav tako povzročajo refluks, zato si raje privoščimo skodelico zeliščnega čaja (kamilice), ki umirja želodec. Če nas zgaga pogosto muči ponoči, si med spanjem podložimo vzglavje. To bo preprečilo, da bi želodčna kislina zatekala v požiralnik.

Kaj pa, ko so težave z zgago pogostejše?

Ko po obroku začutimo zgago ali regurgitacijo (zatekanje želodčne vsebine v požiralnik), je ob navedenih ukrepih smiselno poseči tudi po izdelkih za lajšanje simptomov refluksne bolezni.

Pri občasnih težavah z zgago si lahko pomagamo z antacidi (npr. z Rutacidom). To so zdravila s hitrim, a kratkotrajnim učinkom, ki nevtralizirajo želodčno kislino. Primerna so za krajše zdravljenje, ko so težave občasne in so prej izjema kot pravilo.

Pri pogosti zgagi so najučinkovitejši zaviralci protonske črpalke (1), saj zavirajo vse faze izločanja želodčne kisline (bazalno, nočno in odvisno od hrane). Tako ne le lajšajo simptome, ampak tudi odpravijo vzrok težav. Nolpaza control vsebuje pantoprazol in je v Sloveniji edini zaviralec protonske črpalke, ki je na voljo brez recepta. Celodnevni učinek zagotavlja 1 tableta na dan, ki težave ublaži ali pa jih povsem odpravi.

Več o zdravilu in težavah v zgornjih prebavilih je na www.nolpaza-control.com/si/.

Literatura

1. Savarino V, Di Mario F, Scarpignato C. Proton pump inhibitors in GORD. An overview of their pharmacology, efficacy and safety. Pharmacol Res 2009; 59: 135–53.

Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.