Hipertenzija pri ženskah in moških: kaj moramo vedeti?

Hipertenzija pri ženskah in moških: kaj moramo vedeti?

Hipertenzija, to je visok krvni tlak, je pogosta zdravstvena težava, ki prizadene ženske in moške, vendar obstaja nekaj razlik. Najpomembnejša je, da je pri moških tveganje za visok krvni tlak večje že v mladosti, pri ženskah pa se poveča predvsem po menopavzi. Kaj to pomeni za ženske, ki vstopajo v novo življenjsko obdobje?

Ženski spolni hormoni, kot sta estrogen in progesteron, pomagajo uravnavati delovanje žilne stene in ščitijo pred mehanizmi, ki zvišujejo krvni tlak. Zato imajo ženske do menopavze večinoma nižji krvni tlak kot moški. Po menopavzi pa se raven teh hormonov zniža, kar poveča tveganje za razvoj hipertenzije, saj se krvni tlak zviša in preseže vrednosti pri moških.

Ali morajo biti ženske v menopavzi posebno pozorne na krvni tlak?

Simptomi hipertenzije in menopavze se pogosto prekrivajo, zato ženske velikokrat ne vedo, da se je njihov krvni tlak zvišal. Posledica je slabši nadzor nad boleznijo kot pri moških, s tem pa tudi večje tveganje za možgansko kap, srčno popuščanje, atrijsko fibrilacijo ter druge bolezni srca in žilja. Pri ženskah z zgodnjo naravno menopavzo (pred 40. letom) je verjetnost za razvoj teh bolezni še večja. Vsako leto prezgodnje naravne menopavze tveganje poveča za 3 %.

Na to opozarja tudi Simona Legiša, specialistka družinske medicine iz Medicinskega centra Krka: »Res je, ženske v menopavzi morajo biti posebno pozorne na vrednosti krvnega tlaka, saj je zaščitno delovanje ženskih spolnih hormonov čedalje manjše. Posledica upada ravni spolnih hormonov je tudi spremenjena presnova krvnih maščob, krvni tlak pa se lahko nenadno zviša. Skoraj pri polovici žensk se to zgodi pred 60. letom.«

Kaj lahko naredimo?

Osnovno priporočilo za obvladovanje hipertenzije pri ženskah in moških je sprememba življenjskega sloga:

  • zdrava prehrana,
  • redna telesna dejavnost,
  • zmanjšanje vnosa soli,
  • opustitev kajenja in
  • omejitev pitja alkoholnih pijač.

Ženske po menopavzi morajo biti še posebno pozorne na prehrano in telesno dejavnost, saj prav s tem najbolj zmanjšajo tveganje za nastanek hipertenzije. Če ti ukrepi ne zadoščajo, zdravnik svetuje tudi zdravljenje z zdravili. Način zdravljenja je enak pri obeh spolih. Zdravnik izbere najustreznejše zdravilo. Za dober nadzor krvnega tlaka je navadno treba kombinirati več zdravil, kar pa ne pomeni nujno tudi več tablet. Veliko učinkovin je namreč združenih v kombinirani tableti, kar v primerjavi z zdravljenjem z vsako učinkovino posebej bistveno olajša sodelovanje. Pomembno je, da se s svojim zdravnikom posvetujete o najboljših možnostih zdravljenja.

Ena od raziskav, v okviru katere so pri ženskah in moških preverjali učinkovitost zdravljenja hipertenzije z zdravili z več učinkovinami v eni tableti, je pokazala, da lahko ženske (zlasti mlajše) dosežejo večje in hitrejše znižanje krvnega tlaka. Tudi togost žil se bolj zmanjša. To pomeni, da so učinki zdravljenja pri ženskah izrazitejši, kar lahko vodi do boljšega nadzora krvnega tlaka in s tem do večje zaščite pred srčno-žilnimi zapleti.

Seveda pa je to mogoče, če se hipertenzija odkrije čim bolj zgodaj. Pri tem je (ne glede na spol) ključno redno in pravilno merjenje krvnega tlaka ter vodenje dnevnika meritev. Če je krvni tlak ob več zaporednih meritvah zvišan, se je treba posvetovati z osebnim zdravnikom.

Prej ko hipertenzijo odkrijemo in zdravimo, večja je verjetnost, da bo naše življenje še naprej kakovostno in zdravo.

Več na www.zakajtibijesrce.si