Bolečina v kolenu – je razlog artroza?

Artroza je bolezen, ki je najpogosteje povezana s staranjem. Povzroča obrabo sklepnega hrustanca, posledica tega pa je vnetje, ki vodi v bolečino, togost in omejeno gibljivost sklepa. V članku preberite, kako in zakaj nastane artroza ter kako jo zdravimo.
Kaj je artroza?
Artroza ali osteoartritis kolena je degenerativna bolezen, ki prizadene sklepni hrustanec in povzroča njegovo obrabo. Hrustanec postopoma izginja, kar povzroča trenje sklepnih površin. Njegovi odpadli delci povzročajo vnetje, kar vodi v bolečino, togost in omejeno gibljivost sklepa. Artroza je najpogosteje povezana s starostjo, vendar je lahko tudi posledica poškodbe, čezmerne obremenitve sklepa ali genetske nagnjenosti.
Z ustreznim zdravljenjem, ki je odvisno od stopnje obrabe, upočasnimo napredovanje bolezni, lajšamo bolečino in obvladujemo simptome. Zdravljenje lahko vključuje spremembo življenjskega sloga, fizioterapijo, jemanje zdravil proti bolečini in vnetju ter injiciranje kortikosteroida, hialuronske kisline, trombocitne plazme ali matičnih celic v koleno, o čemer se odloči ortoped.
Pri blagi bolečini v kolenu se obrnemo na farmacevta v lekarni, ki nam bo svetoval jemanje ustreznega protibolečinskega zdravila. Pri močnejši bolečini in znakih vnetja (oteklem kolenu) je treba obiskati zdravnika, ki nam bo svetoval še druge metode zdravljenja in nam predpisal ustrezno protibolečinsko zdravilo, ki bo zaviralo vnetje in učinkovito lajšalo bolečino.
Artroza se glede na napredovanje bolezni deli na štiri stopnje.
Artroza: prva stopnja (blaga)
- Hrustanec še ni zelo poškodovan, lahko se začnejo pojavljati majhne spremembe – rahle poškodbe ali tanjšanje hrustanca.
- Bolečina je običajno blaga, pogosto se občuti po daljšem naporu ali telesni dejavnosti.
- Gibljivost sklepa je normalna, pri dolgotrajnem naporu se lahko občuti rahlo nelagodje.
Zdravljenje: fizioterapija za krepitev stegenskih mišic, po potrebi protibolečinsko zdravilo.
Artroza: druga stopnja (zmerna)
- Hrustanec začne izgubljati prožnost, zato se začne tanjšati.
- Poškodbe na hrustancu postanejo izrazitejše. Delci odmrlega hrustanca dražijo ovojnico sklepa in sprožijo vnetje.
- Bolečina se občuti pogosteje, lahko tudi v mirovanju.
- Oteklina in občutek zagozditve sklepa se lahko pojavita po daljši obremenitvi ali telesni dejavnosti.
- Gibljivost sklepa je nekoliko omejena, po dolgem mirovanju je možna togost kolena. V kolenu lahko poka in škripa (krepitacija).
Zdravljenje: fizioterapija za krepitev stegenskih mišic, po potrebi protibolečinsko zdravilo, ob znakih vnetja (oteklem kolenu) ali vztrajajoči bolečini protibolečinsko zdravilo s protivnetnim delovanjem (2 do 3 tedne), infiltracija trombocitne plazme ali hialuronske kisline.

Artroza: tretja stopnja (huda)
- Hrustanec je močno poškodovan, kar povzroči večje trenje med kostmi.
- Bolečina je precej močna in traja dlje, občuti se tudi pri manjših gibih.
- Gibljivost sklepa je znatno omejena (zlasti pri upogibu in iztegu), pogosta sta vnetje in oteklina.
- Številni ljudje težje opravljajo vsakodnevne dejavnosti, tudi šepajo.
Zdravljenje: fizioterapija za krepitev stegenskih mišic, lajšanje bolečine in vnetja s protibolečinskim zdravilom s protivnetnim delovanjem (2 do 3 tedne), infiltracija trombocitne plazme, hialuronske kisline ali kortikosteroida.
Artroza: četrta stopnja (napredovala – zelo huda)
- Hrustanca skoraj ni več, kosti so izpostavljene in se drgnejo druga ob drugo, koleno je deformirano, kar se kaže v položaju nog na O ali X (varus ali valgus kolena).
- Bolečina je zelo močna, pogosto se občuti tudi v mirovanju.
- Gibljivost sklepa je zelo omejena, lahko skoraj povsem onemogočena. Sklep je otekel.
- Pogosto je potreben kirurški poseg, kot je zamenjava kolenskega sklepa, da se olajša bolečina in izboljša gibljivost.
Zdravljenje: konzervativno – fizioterapija za krepitev stegenskih mišic, lajšanje bolečine in vnetja s protibolečinskim zdravilom s protivnetnim delovanjem (2 do 3 tedne), infiltracija kortikosteroida; operativno – delna ali popolna zamenjava sklepa.
Pri zdravljenju artroze se običajno usmerimo na lajšanje simptomov in upočasnitev napredovanja bolezni. Ker gre za degenerativno bolezen, je ni mogoče povsem pozdraviti, lahko pa z različnimi pristopi lajšamo bolečino ter izboljšujemo gibljivost sklepa in kakovost življenja.
asist. dr. David Martinčič, dr. med.
specialist ortopedske kirurgije