Bolečina? Naj vaša rima na poletje ne bo vnetje!

Vnetje je naraven obrambni mehanizem telesa. Čeprav je koristno, saj pomaga pri celjenju in zaščiti organizma, lahko dolgotrajno vnetje postane škodljivo in povzroči bolečino ali celo resne bolezni, kot so rak in kronične bolezni, povezane s staranjem. Zato je pomembno, da ga pravočasno zdravimo oziroma preprečujemo.
Zakaj pride do vnetja?
Vnetje nastane zaradi okužbe, škodljivih snovi iz okolja ali poškodbe in omogoča obnovo poškodovanega tkiva. Prizadeto mesto se zaradi povečane prekrvitve običajno segreje, pordeči in oteče. Najpogostejša simptoma vnetja sta mišična in sklepna bolečina, ki ju vsako leto občuti več kot polovica prebivalcev Slovenije. Vzroki za vnetje mišic in sklepov so lahko:
- nepravilen življenjski slog (nezdrava prehrana, premalo gibanja),
- napačni gibi ali slaba telesna drža,
- preobremenitve mišic in sklepov,
- starost.
Poletje in sezonsko vnetje
Poleti se zaradi visokih temperatur pogosteje pojavijo:
- mišični krči pred spanjem (zaradi izgube mineralov s potenjem),
- mišično-skeletna bolečina (zaradi športnih dejavnosti),
- izčrpanost in prebavne težave (zaradi sezonskih sprememb in več stresa).
Šport, preobremenitev, poškodba in vnetje
Šport kljub številnim koristim prinaša tudi tveganja, predvsem za poškodbe mišic, vezi, kit in sklepov. Najpogostejše športne poškodbe so nategi, udarnine, zvini in mikropoškodbe zaradi preobremenitve. Običajno jih spremlja vnetje – čeprav je neprijetno, je pomembno za celjenje tkiva.
Zmanjševanje vnetja in lajšanje bolečine
Pri lažjih poškodbah pomaga metoda RICE:
- počitek/rest,
- hlajenje/ice,
- pritisk s povojem/compression,
- dvig prizadetega dela/elevation.
Poleg tega so učinkovita tudi nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR), na primer naproksen (Nalgesin S), ibuprofen in diklofenak. Ta zdravila zmanjšujejo vnetje, lajšajo bolečino in tudi znižujejo zvišano telesno temperaturo. Paracetamol sicer deluje protibolečinsko in znižuje zvišano telesno temperaturo, ne deluje pa protivnetno.
Če smo športniki, je dobro vedeti, da se po poškodbi z vadbo začnemo ukvarjati postopoma, saj prehitro obremenjevanje lahko vodi v kronične težave.
POMEMBNO JE PREPREČEVANJE
Za preprečevanje vnetja in bolečine je zelo pomemben zdrav življenjski slog, ki vključuje uravnoteženo prehrano, izogibanje kajenju in vsakodnevno telesno vadbo. Gibanje – tudi prek potenja – pospešuje izločanje strupov iz telesa in s tem pozitivno vpliva na vnetne procese. S temi ukrepi bomo zmanjšali tveganje za debelost, sladkorno bolezen ter bolezni srca in žilja, ki pogosto vodijo v neaktivnost, s tem pa pospešijo vnetje in bolečino.
Recimo NE vnetju in bolečini
V Sloveniji je Nalgesin S največkrat svetovano zdravilo za samozdravljenje bolečine, ki jo spremlja vnetje. (1) Vsebuje naproksen v obliki natrijeve soli, ki bolečino olajša že v 15 minutah. (2) Njegove prednosti so preprosto jemanje, 12-urno delovanje in protivnetni učinek. Dolgotrajno delovanje zagotavlja noč brez bolečin in tako pripomore k dobremu spanju. To je pomembno predvsem pri bolečini v sklepih, saj zdravljenje navadno traja dlje.

Pri močnejši bolečini lahko zdravljenje začnemo z dvojnim odmerkom – hkrati ali z enournim presledkom lahko vzamemo 2 tableti in nato po 1 tableto na 8 do 12 ur. Če bolečino kljub temu še vedno občutimo, se moramo posvetovati z zdravnikom ali s farmacevtom.
Če ob športnih ali drugih poletnih dejavnostih občutimo bolečino ali nelagodje, je pomembno, da ukrepamo hitro in premišljeno. Pravočasno zmanjševanje vnetja in bolečine nam omogoča hitrejše okrevanje in preprečuje, da bi se težave poslabšale. S protivnetnimi ukrepi in zdravili, kot je naproksen, lahko bistveno pripomoremo k boljšemu počutju.
Ne pozabimo – z nekaj previdnosti, ustreznim počitkom in skrbjo za svoje telo lahko poletje preživimo aktivno in brez bolečin.
Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo zdravila natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.